Rodí sa nový film - Strážcovia Vršatca

Autor: Jakub Cíbik | 18.3.2015 o 18:18 | (upravené 18.3.2015 o 21:31) Karma článku: 4,54 | Prečítané:  725x

Nie náhodou dostal môj prvý dokumentárny film názov " Biele Karpaty - Kráľovstvo strážené Vršatcom ". Tento monumentálny masív skalných brál sa naozaj vypína nad kopčekmi Bielych Karpát a Stredným Považím a už z diaľky pôsobí, akoby bol ich strážcom. Vo filme som priblížil súčasné problémy ochrany prírody a poukázal na potrebu obnovenia tradičného hospodárenia. Tentokrát prišiel čas posunúť sa ďalej a zistiť, kto stráži samotný Vršatec. Preto sme začali pracovať na novom dokumente nesúcom názov " Strážcovia Vršatca ". V nasledujúcom článku sa dozviete prvé informácie o jeho obsahu a poslaní.

Najdôležitejšia otázka na úvod znie, kto vlastne sú strážcovia Vršatca? Zrejme očakávate, že nimi budú ľudia z ochrany prírody. Takáto úvaha je síce logická, ale nie je to úplne tak. Pre nás sú nimi dva druhy motýľov -  Jasoň červenooký  a  Jasoň chochlačkový . Nie náhodou sme si ich vybrali aj ako hlavné objekty pripravovaného filmu. 
Často sa totiž stretávame s názormi odsudzujúcimi ochranu pre niekoho nepodstatných organizmov, za aké sa považujú obojživelníky, plazy či bezstavovce (a teda aj spomínané motýle). Niekomu sa žaby a hady zdajú nepríjemné, iní si zas myslia, že také chrobáky či motýle jednoducho nemajú žiaden pozitívny prínos ani význam pre človeka. Je to ale skutočne tak? Nie! Aj ten zdanlivo "najzbytočnejší" druh predsa môže zohrávať významnú úlohu v prírodných procesoch a spoločenstvách. Všetci dobre vieme, že včely a čmeliaky sú dôležité opeľovače rastlín, obojživelníky požierajú nepríjemné komáre, vlky pomáhajú regulovať nadmerné stavy vysokej zvery poškodzujúcej lesy a polia atď.
No a niektoré organizmy sme si vďaka ich zložitým nárokom a vysokej citlivosti na nepriaznivé zmeny vybrali za takzvané  dáždnikové druhy . To znamená, že pokiaľ vytvoríme podmienky vhodné pre ich prežitie, spolu s nimi zachránime aj stovky až tisícky ďalších druhov, ktoré s nimi zdieľajú spoločný priestor. Značne nám tak zjednodušujú inak komplikovanú starostlivosť o chránené územia. Do tejto zaujímavej a rozsiahlej skupiny radíme aj spomínané Jasone. Môže sa to zdať neuveriteľné, ale prostredníctvom týchto dvoch druhov môžeme zachrániť cenné prírodné aj kultúrne dedičstvo (nielen) Vršatských brál.To je aj hlavný dôvod, prečo si u nás Jasone vyslúžili pomenovanie strážcovia Vršatca a rozhodli sme sa ukázať vám ich prostredníctvom pripravovaného dokumentu. V približne 30-45 minútovom filme sa dozviete množstvo zaujímavých informácií o ich živote, ekologických nárokoch a životnom priestore. Takisto nahliadneme do pestrého zákulisia ochrany prírody, ktorá v našom prípade skutočne nie je o sedení za stolom či vyháňaní turistov. Od komplikovaných jednaní s vlastníkmi pozemkov, cez stráženie a značkovanie motýľov sa dostaneme až po čistenie zarastených pasienkov a spoluprácu s miestnymi obyvateľmi. A najmä k najdôležitejšiemu kroku - obnoveniu extenzívnej pastvy hospodárskych zvierat, predovšetkým kôz. Filmom nás bude okrem komentára sprevádzať aj biológ a spolutvorca Marián Filípek a mali by sa v ňom objaviť aj najstarší obyvatelia Vršatca, spomínajúci na časy, keď sa tu ešte hospodárilo tradičným a prírode blízkym spôsobom. Nakrúcanie už začalo a ak všetko pôjde podľa plánov, film by mohol byť dokončený už koncom tohto roka.
 


Podporiť prípravu dokumentu a záchranu jasoňov môžete zakúpením  DVD Kráľovstvo strážené Vršatcom alebo účasťou na niektorej z našich dobrovoľníckych aktivít, o ktorých pravidelne informujeme na  tejto FB stránke

Tešíme sa vopred ďakujeme za Vašu pomoc a podporu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?