Ministerstvo likvidácie životného prostredia

Autor: Jakub Cíbik | 30.11.2013 o 18:00 | Karma článku: 11,67 | Prečítané:  901x

SMER včera schválil kontroverzný a absurdný návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Na svojich stránkach tvrdí, že mu predchádzali zložité rokovania s verejnosťou a mimovládnymi organizáciami a má zefektívniť ochranu prírody. V skutočnosti však dovolí ešte rozsiahlejšiu devastáciu ako je tomu v súčasnosti. V nasledujúcom článku som zhrnul niektoré najdôlejžitejšie body tejto novely.

1. Zákon odteraz dovoľuje vyrúbať dreviny s obvodom kmeňa menším ako 80 cm mimo zastavaného územia obcí bez potreby žiadať o povolenie a zabezpečenia náhradnej výsadby. Vďaka tejto úprave, už aj tak veľmi benevolentného a často ignorovaného paragrafu, môžu skončiť v štiepke mnohé staré ovocné sady, solitérne stromy, zvyšky medzí na lúkach a poliach či brehové porasty. Tie sú však významným krajinotvorným a ekologickým prvkom našej krajiny a ich výrubom prídeme o veľkú časť krajinného rázu a biodiverzity. Je nemysliteľné, aby s takýmto návrhom prišiel rezort OCHRANY životného prostredia!

2. Maloplošné aj veľkoplošné chránené územia bude vyhlasovať aj rušiť vláda, prakticky bez potreby účasti odborníkov. Tá zároveň môže vymieňať štátne pozemky za pozemky súkromných vlastníkov. Čo z toho vyplýva si vie domyslieť každý sám. Vláda môže jednoducho zrušiť prírodnú rezerváciu, pozemky na jej území vymeniť developerskej spoločnosti, ktorá tu vybuduje nové zjazdovky či hotely. Možno je to len konšpirácia, ale na Slovensku je možné všetko.

3. Pribudla nová kategória obecných chránených území, čo môže byť jedna z pozitívnych zmien. Otázkou však je, aký bude skutočný záujem starostov vyhlasovať ich, dohadovať sa s vlastníkmi pozemkov a najmä zabezpečovať starostlivosť o ne. Starostov zanietených do ochrany prírody príliš nie je, skôr naopak. Prinútiť by ich mohol snáď tlak občanov alebo záujem dobrovoľníkov o vyhlásenie takýchto pamiatok. Ich vyhlasovanie navyše bude kontrolované úradmi životného prostredia. Tento návrh sám o sebe nie je zlý, ale je to len veľmi slabá náplasť za prípadné vládou zrušené maloplošné CHÚ.

4. Zmeny v paragrafe o odstraňovaní inváznych druhov tento v súčasnosti neustále narastajúci problém prakticky nijako neriešia.

5. Ďalším kontroverzným bodom sú nové kompetencie ŠOP SR. Za pozitívny prínos považujem fakt, že jednotlivé správy CHKO a NP už nemusia žiadať úrady ŽP o povolenia pri výkone manažmentových opatrení pri starostlivosti (kosenie a spásanie lúk, odstraňovanie nepôvodných a náletových drevín, vzdelávacie aktivity v teréne atď.). Nakoľko je ŠOP SR organizácia, ktorá by mala zabezpečovať starostlivosť o chránené územia je podľa mňa absurdné, aby musela žiadať o povolenia. Na druhej strane však dostáva aj niektoré nezmyselné právomoci ako organizovať spoločné poľovačky, ohňostroje či vypúšťať nepôvodné druhy. To by mohlo viesť k zbytočnému zneužívaniu a ďalšiemu ničeniu prírody, takže zostáva dúfať v zodpovednosť jednotlivých zložiek ŠOP SR.

Oficiálnu tlačovú nájdete tu: http://www.minzp.sk/tlacovy-servis/tlacove-spravy/tlacove-spravy-2013/tlacove-spravy-november-2013/parlament-schvalil-novelu-zakona-ochrane-prirody.html, samotné znenie novely tu: http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=6&ID=726

Čo dodať na záver? Vládny SMER sa opäť raz rozhodol prispiesť k devastácií už aj tak nedostatočnej ochrany prírody. Miesto toho, aby envirorezort motivoval ľudí starať sa o sady, zjednodušil ich výrub. Rozhodol, že vláda SR môže svojvoľne vyhlasovať a rušiť chránené územia a zamieňať štátne pozemky za súkromné. A v neposlednom rade, rozhodol sa neriešiť aktuálne problémy ochrany prírody, krajiny a biodiverzity na Slovensku!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?