reklama

Biele Karpaty - Kráľovstvo strážené Vršatcom

V poslednej dobe vzniklo na Slovensku mnoho skvelých dokumentárnych filmov o našej prírode – Vysoké Tatry - divočina zamrznutá v čase, Strážca divočiny alebo najnovšie Vlčie hory. Všetky tieto filmy majú spoločnú jednu vec – hľadanie civilizáciou nenarušenej prírody. V nasledujúcom článku by som vám rád predstavil pripravovaný dokument, ktorý zobrazuje opačnú stránku našej prírody – tú, na ktorej tvorení sa od nepamäti spolupodielal človek. Pretože aj táto časť prírody prekvitá obrovským bohatstvom biodiverzity, navyše je dôkazom, že človek môže žiť s prírodou v súlade.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Ako to celé začalo...
Myšlienka vytvoriť film o Bielych Karpatoch mi vŕtala v hlave už dlhšiu dobu. S realizáciou som začal v jeseni minulého roka, po prechode na nový fotoaparát s možnosťou nahrávania videa. Prvý plán bol vytvoriť kratší dokument, ktorý bude smerovaný predovšetkým na turistické zaujímavosti. Nakoniec som sa však rozhodol, že základnou myšlienkou bude aktívna ochrana prírody, ktorá je v našej krajine stále podceňovaná. Názov filmu je Biele Karpaty - Kráľovstvo strážené Vršatcom a bude venovaný severovýchodnej časti tohto pohoria.
Pasúce sa stádu kráv pod Vršatcom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O čom to celé bude...
Po úvodnej charakteristike pohoria sa postupne bude dokument venovať najvýznamnejším ekosystémom, ktoré nachádzame v Bielych Karpatoch. Ako som spomínal, dôraz bude kladený na ich vývoj, ohrozenia vyplývajúce zo spoločenských zmien v posledných storočiach a spôsoby ich ochrany. Zameraný sa bude predovšetkým na organizmy, ktoré v prírode často prehliadame - rastliny a hmyz, veľká zver teda pôjde trochu bokom.
Ako prvé budú načrtnuté ľudské sídla, najmä v kontexte historického vývoja osídlenia a zániku ľudovej architektúry.
Nasledovať bude stručný opis vodných ekosystémov. Venovaný bude predovšetkým problematike budovania protipovodňových opatrení ako betónovanie korýt, ktoré má mnoho negatívnych následkov.
Najvýznamnejšou zložkou Bielokarpatskej krajiny sú kvetnaté lúky a pasienky, preto im bude venovaná podstatná časť filmu. Tie prekvitajú nesmiernym bohatstvom flóry a na ňu naviazanej fauny bezstavovcov. V minulom storočí si však vplyvom intenzifikácie poľnohospodárstva prechádzali ťažkým obdobím. Problém bol v rozorávaní lúk, príliš intenzívnej pastve, odvodňovaní a hnojení za cieľom zvýšiť produkciu. Dnes naopak dochádza k silnému útlmu poľnohospodárstva, čo sa odráža na zachovalých prírodných lúkach. Tie vplyvom nehospodárenia zarastajú a vytráca sa z nich život. Preto v Bielych Karpatoch kladieme dôraz na ich aktívnu ochranu formou obnenia tradičných foriem hospodárenia - mozaikové kosenie, odstraňovanie náletových drevín a extenzívna pastva hospodárskych zvierat. Dozviete sa tiež zaujímavosti o klenotoch flóry - orchideách a hmyze žijúcom na týchto plochách.
Klenotom bielokarpatských lúk sú orchidey - na obrázku je Hmyzovník holubyho.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšia časť sa bude krátko venovať poliam. Dynamicky sa meniace úzke políčka s remízkami a medzami, ako ich poznáme zo starých obrázkov, sa totiž zmenili na monokultúrne lány takmer bez života.
Ranný pohľad na políčka v Lednici.


Skalné bralá sú ďalšou neodmysliteľnou súčasťou severnej časti Bielych Karpát. Medzi najznámejšie útvary patrí Krivoklátska tiesňava, Lednické bralá, Červený Kameň a samozrejme Vršatec. Vďaka striedaniu lesov prirodzeného charakteru a nelesných xerotermných stanovíšť je ich biodiverzita mimoriadne bohatá. Ani bralá sa však nevyhli problémom. Po ukončení pastvy totiž dlho panoval názor, že skaly bez lesa nemajú žiadnu hodnotu. Preto začalo obdobie zalesňovania nepôvodnými drevinami ako borovica čierna, smrek obyčajný a smrekovec opadavý. Napriek všeobecným predstavám, že ochranári chránia iba lesy, je v Bielych Karpatoch pravdou opak, snažíme sa brániť sukcesii a postupne navrátiť skalné bralá do pôvodného stavu.
Jesenný pohľad na Vršatské bralá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Na nelesné biotopy je totiž viazaný jeden z našich najvzácnejších motýľov - Jasoň červenooký. Ten tu má jednu z posledných životaschopných populácií na Slovensku. Je to tzv. dáždnikový druh - pokiaľ zachránime manažmentovými opatreniami jasoňa, spolu s ním zlepšíme podmienky pre desiatky ďalších druhov, ktoré s ním zdieľajú spoločný priestor.
Párenie Jasoňov - vľavo samička, vpravo samček.


V súčasnosti najväčšiu časť pohoria zaberajú lesy. Tých bolo v minulosti menej a mali aj odlišných charakter. Bežne v nich prebiehala pastva hospodárskych zvierat, čím človek vlastne nadviazal na pastvu veľkých vyhubených bylinožravcov. Zakázala ju až Mária Terézia, no v Bielych Karpatoch miestami pokračovala až do 20. storočia. Pastevné lesy boli svetlejšie, poskytovali priestor pre omnoho viac druhov ako súčasné husté hospodárske lesy. Zvyšky prirodzených horských lesov sa zachovali len v ťažko prístupných lokalitách Vršatca, Drieňovej alebo Chmeľovej. Venovať sa budeme tiež problémom spojeným s necitlivým prístupom lesníka ale aj významu odumierajúceho dreva v lese.
Poslednou opisovanou zložkou budú staré ovocné sady. Tie majú obrovskú kultúrno-prírodnú hodnotu. Nachádzame v nich totiž tradičné lokálne odrody, ktoré sú prirodzene odolné voči škodcom a boli dôležitou zložkou obživy našich predkov. Z prírodného hľadisku sú zas útočiskom pre cenné živočíchy, od drobného hmyzu až po vtáky. V dnešnej dobe však hrozí ich zánik v dôsledku zanedbania starostlivosti. Preto sa rozbiehajú ochranárske projekty na ich monitoring a zachovanie ich genofondu.
Sad nad obcou Lednica.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mozaika, disturbancie a tradície nadovšetko...
V priebehu celého filmu bude kladených dôraz na tieto tri základné faktory, vďaka ktorým je (nielen) Bielokarpatská krajina tak bohatá.
Striedajúce sa lúčne až lesostepné plochy s lesmi, políčkami s medzami a remízkami vytvárajú dynamickú mozaiku, v ktorej si každý druh dokáže nájsť vhodný priestor pre život.
Druhým dôležitým faktorom sú disturbancie - narušenia ekosystému, vďaka ktorým sa tvorí priestor pre mnohé nové druhy. Disturbancie vznikajú prirodzene - požiar, polom, lykožrútová "kalamita" atď, pastvou hospodárskch zvierat (narušenie pôdy kopytami spôsobí prevzdušnenie pôdy a priestor pre uchytenie semien) alebo priamymi ľudskými zásahmi - potlačenie sukcesie odstránením náletov, kosením atď.
Tretím významným prvkom je potreba nadviazania na tradičné formy hospodárenia. Ide o už spomínané kosenie a extenzívna pastva hospodárskych zvierat. Pokiaľ sa takéto hospodárenie vytratí, príroda si síce dokáže "poradiť" sama, my však nenávratne stratíme cenné nelesné biotopy, na ktoré je viazaná veľká časť našej biodiverzity. Je preto len na nás, ako bude naša krajina v budúcnosti vyzerať.
Striedajúce sa lúky, pasienky, lesy a skalné bralá v Bielych Karpatoch.

Obrázky, ktoré zmenia váš pohľad...
Mnoho z vás si zrejme predstavia ochranára ako človeka, ktorý chráni stromčeky v lesoch a počíta kvetinky na lúke. Vo filme však uvidíte Bielokarpatských ochranárov, ktorý robia presný opak - potláčajú prirodzenú sukcesiu, pília nepôvodné dreviny a miesto ležania na lúkach berú do rúk kosačky a hrable. Miesto vyháňania pastierov vítajú každého, kto sa rozhodne prepásať miestne lúky a zarastajúce pasienky. Ostáva dúfať, že sa inšpirujú aj ochranári v ostatných slovenských pohoriach, ktorí stále neprestali snívať o divočine nenarušenej človekom. Tým nechcem povedať, že nemáme chrániť zvyšky prirodzených lesov, ale netreba zabúdať na bohatstvo človekom (pozitívne) ovplyvňovanej prírode. Na rozdiel od iných svetadielov, kde sa ochrana prírody často bije s hospodárením (viď. výrub pralesov) máme totiž jedinečnú možnosť chrániť prírodu, ktorá je priamo závislá od obhospodarovania človekom.
Dobrovoľní aj profesionálni ochranári kosiaci lúky na Vršatci.

Kedy sa dočkáme dokončenia filmu...
Dokončenie filmu závisí do značnej miery od počasia a časových možností. Celý film totiž vzniká vo voľnom čase a prakticky bez rozpočtu. Momentálne prebieha snaha nadviazať spoluprácu s RTVS v oblasti strihu a nahratia komentára. Pripravená je väčšia časť scenára a ak všetko pôjde podľa plánov, film by mohol byť dokončený na jeseň budúceho roka. Zatiaľ si môžete pozrieť ukážky z filmu:

Pokiaľ vás myšlienka filmu zaujala a chcete mať prehľad o novinkách a dozvedieť sa zaujímavosti z prípravy filmu, sledujte fanstránku na facebooku.

Jakub Cíbik

Jakub Cíbik

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Fotograf a filmár z kraja pod Vršatcom, študent biológie na PRIF UK. Fotografie nájdete na www.jc-photo.eu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáPrírodaOrchidey Bielych KarpátNáučné chodníkyDianie v regióne

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu