Región v médiach, média v regióne

Autor: Jakub Cíbik | 28.4.2011 o 18:30 | (upravené 12.5.2011 o 18:48) Karma článku: 2,91 | Prečítané:  472x

Majestátne skalné útvary, zakvitnuté lúky, zrúcaniny stredovekých hradov a mnoho ďalších zaujímavostí, prírodných i kultúrnych, poskytuje región pod Vršatcom, teda oblasť Bielych Karpát a Stredného Považia ležiaca medzi mestami Púchov a Nemšová. Svojou rozmanitosťou a krásou patrí určite medzi najkrajšie oblasti Slovenska, avšak mnoho ľudí o ňom vôbec netuší. Dôvodom je najmä slabá propagácia v rámci komerčných médií, odkiaľ čerpá informácie väčšina ľudí. Za posledný rok sa však región predsa len do nich niekoľkokrát dostal.

Pokiaľ čakáte, že v tomto článku sa dočítate o reportážiach, ktoré spropagovali Vršatec a okolie a tým podporili aj jeho rozvoj, máte smolu. Keď sa začiatkom jesene konala pomerne významná akcia - otvorenie zrekonštruovaného náučného chodníka  Okolo Vršatca, žiadne veľké slovenské médium nemalo najmenší záujem prísť zdokumentovať túto udalosť. Otvorenie navštívila iba jedna regionálna televízia a článok o otvorení sa objavil na niekoľkých menej významných internetových portáloch.
http://www.ekopolis.sk/novinky/319-pozvanka-na-otvorenie-naucneho.html
Nejaké pozitívne informácie z diania v regióne sa síce občas objavia, ide však len o správy v miestnych médiách, čo hodnotím ako nedostatok.

Negatívnych informácii sa však objavilo pomerne dosť. Napríklad, keď 20. júla 2010 polícia vďaka miestnemu občanovi chytila vykrádačov motýľov na Vršatci, reportáž sa hneď objavila na webových stránkach významného bulvárneho denníka aj na obrazovkách veľkej komerčnej televízie. Prípady, kedy sa podarí chytiť vykrádačov motýľov a ničiteľov prírody je bohužiaľ málo, takže táto reportáž určite zmysel mala. Len pre zaujímavosť, obvinení chcú byť údajne súdení na Slovensku a nie doma v Čechách, kde by im hrozili omnoho vyššie tresty. Bohužiaľ, taká je realita.
http://www.ekopolis.sk/novinky/319-pozvanka-na-otvorenie-naucneho.html

Obec Bolešov bola medializovaná už niekoľko krát. 19. novembra 2010 vykopali obeť vraždy v osade Tlstá Hora a zároveň objasnili vraždu prepojenú s podsvetím z roku 1999. Reportáž sa opäť objavila na internetovom portály denníka a v televíznom spravodajstve jednej z komerčných televízií.
http://krimi.cas.sk/clanok/185486/strasny-nalez-pri-puchove-vykopali-dalsiu-obet-mafianov.html
Televízia zverejnila aj reportáž z obce, keď deti našli za poľnohospodárskym družstvom uhynuté telá zvierat, čo až taký ojedinelý prípad na Slovensku nie je. Ešte v roku 2009 spravodajská televízia TA3 aj portál sme.sk odvysielali reportáž o proteste a blokáde obecnej cesty v súvislosti s vývozom odpadu priamo cez obec.
http://povazska.sme.sk/c/4981359/obyvatelia-bolesova-zablokovali-cestu-ku-skladke.html
Niektorí si možno spomenú aj na prípad zastreleného rysa v Bolešove. Stalo sa to v roku 2006, keď miestny poľovník zabil chránené zviera, ktoré sa dostalo do súkromného areálu kamiónom, zrejme z Vysokých Tatier. Tento prípad bol zverejnený takmer vo všetkých televíziách. V roku 2008 riešil súd obvinenie tohto poľovníka - bývalého starostu obce Slávnica, medzičasom aj predsedom poľnohospodárskeho družstva Bolešov. Dodnes, napriek svedectvám a dôkazom sa mu nič nestalo.
http://www.selmy.cz/clanky/polovnik-asi-nezakonne-zastrelil-rysa/
http://krimi.cas.sk/clanok/93865/chraneny-rys-za-zastrelenie-nebude-asi-potrestany-nikto.html
Všetky tieto reportáže pôsobia negatívne a odstrašujúco, no nikto sa dodnes "neodvážil" ukázať svetu v televízií napríklad náučný chodník Bolešov-Krivoklát, chatu a priehradu Gilianka, či iné zaujímavosti tejto obce. Snáď len raz sa na konci televízneho spravodajstva objavila krátka reportáž o veľkom hrade postavenom zo snehu v obci. Podobná reportáž pochádza aj z obce Mikušovce, v ktorej zas postavili obrovského snehuliaka. Mikušovský náučný chodník však poznajú zrejme len miestny.

Pozrime sa do obce Lednica, kde sa nachádza zrúcanina významného stredovekého hradu, ktorú sa snaží opraviť v rámci vlastných možností skupina dobrovoľníkov. Nevidel som žiadnu reportáž, v ktorej by nejaká súkromná televízia pozývala ľudí k návšteve tohto hradu, avšak keď sa 14. februára 2011 zrútila časť hradnej steny, zišlo sa tu mnoho spravodajcov z celého Slovenska. Keby nenastala táto situácia, hrad by sa tak skoro do televízie zrejme nedostal, pokiaľ by sa na bralách nezabil nejaký turista, ako tomu už bolo v minulosti.
http://spravy.pravda.sk/zrutila-sa-cast-lednickeho-hradu-hrozi-vacsia-katastrofa-pe9-/sk_regiony.asp?c=A110215_085141_sk_regiony_p23
O necelý mesiac sa obec "preslávila" opäť, keď v neďalekej obci Horná Breznica polícia našla mŕtvolu muža, po ktorej pátrali v Lednici a okolí, nakoľko vrah pochádzal z tejto obce. Opäť sa tu stretlo mnoho kameramanov a novinárov, aby zdokumentovali túto obrovskú udalosť. Tradičné dožinky v obci však nikoho z nich nezaujali, s výnimkou regionálnych spravodajcov.
http://www.skg.sk/spravy-spravodajstvo/krimi/48870-v-hornej-breznici-vykopali-mrtvolu-vrah-je-z-lednice/page/2

Pred pár dňami sa na internete objavila informácia o turistovi, ktorý spadol do žľabu na Vršatci a musela ho zachraňovať helikoptéra. Táto informácia zachvátila mnohé média, ktoré však zatiaľ ani nenapadlo ukázať ľuďom Vršatské bralá a zrúcaninu hradu. Možno až keď spadne aj tá podobne ako v Lednici.
http://www.tasr.sk/23.axd?k=20110424TBB00224

Určite by sa našlo ešte niekoľko správ z "diania" v regióne, avšak tieto pre poukázanie na jeden fakt úplne stačia. Pokiaľ sa miestach, ako je napríklad Vršatec, nestane nejaká tragédia, nenájde mŕtvola či nezrúti časť pamiatky, komerčné média sa o ne takmer vôbec nezaujímajú. Nehovorím už len o našom regióne, ale o situácií v slovenských regiónoch celkovo. Je to bohužiaľ smutné, ale (aj) kvôli tomu trpí regionálny cestovný ruch aj rozvoj daných lokalít. Ľudia, ktorí o miestach ako Lednický či Vršatský hrad ani len netušili, sa o nich dozvedajú až po negatívnych udalostiach, ktoré ich nanajvýš odradia od návštevy, ku ktorej by ich však mohli ľahko média inšpirovať pozitívnymi reportážami. Zdôrazňujem slovíčko mohli. (Nielen) naše média si však robia doslova čo chcú, vnucujú nám vraždy a tragédie a tie krajšie stránky regiónov, ako sú príroda, kultúra a tradície sú potláčané do úzadia.

 Lednický hrad, z ktorého sa začiatkom roka zrútila časť severného paláca. (Fotografia z roku 2010)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?