Orchidey Bielych Karpát I. - Vstavač bledý

Autor: Jakub Cíbik | 24.4.2011 o 19:11 | (upravené 24.4.2011 o 19:25) Karma článku: 5,12 | Prečítané:  1362x

Neodmysliteľnou súčasťou flóry severovýchodnej časti Bielych Karpát sú druhy čeľade Vstavačovité (Orchidaceae), neformálne nazývané Orchidey. Na mnohých lokalitách sa tu vyskytuje viac ako 30 druhov, z ktorých prevažná väčšina je zákonom chránená. Jedna orchidea - Vstavač holubyho sa nachádza aj v znaku CHKO  Biele Karpaty. Pestro sfarbené kvety sú ozdobou lúk aj lesov a zaslúžia si obdiv u každého milovníka prírody. Rozhodol som sa preto napísať seriál článkov o jednotlivých druhoch vyskytujúcich sa v tejto oblasti. Stručná charakteristika bude vždy doplnená o fotografie z vlastnej tvorby a zoznam lokalít, ktoré budú postupne pribúdať. Cieľom tohto seriálu bude informovať širšiu verejnosť o týchto klenotoch rozsiahlej bielokarpatskej flóry.

Prvým druhom, ktorý som sa rozhodol predstaviť vám, je Vstavač bledý (Orchis pallens), ktorý dostal názov podľa bledožltých kvetov rastúcich v súkvetí na byli vyrastajúcej spomedzi ružice vajcovitých listov. . Ide o najskôr kvitnúcu slovenskú orchideu. Začína kvitnúť v polovici apríla až do mája. Táto trváca rastlina dosahuje výšku 10-30cm a vyskytuje najmä vo svetlejších listnatých a zmiešaných lesoch a krovinách, zriedkavo aj na lúkach. V Bielych Karpatoch rastie na viacerých lokalitách, početná populácia sa nachádza napríklad v blízkosti Krivoklátskej tiesňavy, kde som tento rok objavil na pomerne malej ploche viac než 50 kvitnúcich exemplárov. Z údajov dostupných na www.bielekarpaty.sk vyplýva, že by sa mal vyskytovať aj na Vršatských a Lednických bralách, Krivoklátskych lúkach, Mikušovských skaliciach v Červenom Kameni, Nebrovej a Babinej. Nakoľko patrí medzi zákonom chránené druhy, je zakázané poškozovať a trhať všetky časti rastliny a ohrozovať jej biotop.

Vstavač bledý Vstavač bledý Vstavač bledý

Súkvetia niekoľkých exemplárov Vstavača bledého. Okolie Krivoklátskej tiesňavy, apríl 2011. (Pre zväčšenie kliknite na fotografiu)

Vstavač bledý

Záber celej rastlinky Vstavača bledého. Okolie Krivoklátskej tiesňavy, apríl 2011.

Vstavač bledý

Najčastejší biotop - svetlý listnatý les. Okolie Krivoklátskej tiesňavy, apríl 2011.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?