reklama

Náučné chodníky Bielych Karpát I. - Okolo Vršatca

Zatiaľ čo v južnej časti Slovenska už kvitnú prvé kvety a lietajú aj prvé motýle, v Bielych Karpatoch ešte stále doznieva zima. Na slnečných stráňach však už zima tiež pomaly začína ustupovať. Inde sa ešte stále udržiava pomerne hrubá snehová vrstva. Kto si chce teda užiť zvyšky zimy a zároveň privítať prvé jarné lúče, nech prijme moje pozvanie. Uvodný článok z môjho seriálu o náučných chodníkoch je venovaný snáď najznámejšiemu Bielokarpatskému chodníku Okolo Vršatca - koruny Bielych Karpát.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)


Zimný východ slnka nad Vršatským Podhradím

Súčasný náučný chodník bol oficiálne otvorený 19. septembra 2010, prvý náučných chodník tu však stál už v 80-tych rokoch. Chodník je dlhý asi 6 kilometrov a ako už napovedá jeho názov, vedie okolo koruny Bielych Karpát - Vršatských brál. Je stredne náročný na kondíciu, dostupný celoročne, aj keď v zime pri množstve snehu môžu byť podmienky horšie.
Na desiatich paneloch sa dozviete informácie nielen o rastlinstve a živočíšstve, geologickej stavbe a lesoch Bielych Karpát, ale aj o vzťahu človeka ku krajine a histórií osídlenia. Tri panely sú venované prírode Červeného Kameňa, Krivoklátu a širšiemu okoliu, ktoré tvorí stredné Považie a Strážovské vrchy.
Otvorenie náučného chodníka v roku 2010

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Chodník sa začína pri parkovisku za Vršatcom. Dostanete sa sem po asfaltovej ceste z obce Vršatské Podhradie. Jazdia sem autobusy z Pruského, Ilavy a Dubnice nad Váhom, dá sa tu pohodlne dostať pešo, na bicykli aj autom.
Hneď nad parkoviskom sa nachádza drevený prístrešok, v ktorom si môžete posedieť a odpočinúť, prípadne sa schovať pred slnkom alebo dažďom. Žltá turistická značka vás po cestičke cez lúku zavedie do sedla pod Chmeľovou, ktorá je druhým najvyšším vrchom Bielych Karpát (925 m n. m.). Výstup na ňu je pomerne nenáročný, takže odporúčam si trasu trochu predĺžiť a pozrieť sa aj na tento vrch, odkiaľ sa vám naskytnú nádherné výhľady na okolitú krajinu. Pod vrcholom sa nachádza aj malá jaskyňa, v ktorej sa údajne zachováva ľad až do leta. Pod Chmeľovou sa nachádza druhý panel, ktorý popisuje miestne živočíšstvo. Chodník neskôr z lúky prechádza do lesa, kde je terén trochu horší, ale výhľady na Babky (časť Vršatca) stoja za to. Cestička sa tu postupne točí okolo skalných brál až sa dostanete k tretiemu panelu, ktorý informuje o miestnych lesoch.
Jarný pohľad na Babky z chodníka

V závere lesa sa nachádza ďalšia tabuľa, na ktorej sa dočítate o krajine a jej využívaní človekom. Trasa pokračuje po veľkej lúke, na ktorej sa nachádza druhý prístrešok. Otvorí sa vám tu pohľad na obec Červený Kameň, ktorá dostala svoj názov podľa vysokého neprehliadnuteľného brala. Viac o tejto prírodnej pamiatke sa dočítate na panely č.5. Po lúke, ktorá lemuje vysoké skaly Babiek, sa dostanete ku šiestemu panelu venovanému raslinstvu tejto oblasti. Občerstiť sa môžete vodou z prameňa, ktorý vyviera priamo pod skalami.

Pohľad na časť Červenokameňského brala
Trasa náučného chodníka ďalej pokračuje po asfaltovej ceste vedúcej z Červeného Kameňa až do obce Vršatské Podhradie. V sedle pod vrchom Chotuč sa dočítate niečo o neživej prírode a geologickej stavbe Vršatca. Z týchto miest sa vám naskytnú ďalšie pohľady na Vršatec aj Červený Kameň. V obci Vršatské Podhradie sa síce nezachovalo veľa z pôvodnej architektúry, ale okolitá príroda tieto "straty" plne nahrádza. Na križovatke je potrebné odbočiť vpravo na cestu, po ktorej ste sa predtým zrejme dostali k bralám, pokiaľ ste neprišli z moravskej strany. V zákrute sa nachádza panel informujúci o Krivoklátskej doline, ktorú je z tohto miesta vidieť. Po miernom stúpaní sa dostanete k záverečnému panelu, kde sa dočítate o strednom Považí a Strážovských vrchoch.


Vršatské Podhradie a bralá na konci leta
Vaša túra môže ďalej pokračovať na zrúcaninu hradu Vršatec. Dôležité je uvedomiť si, že celý chodník vedie prísne chráneným územím, ktoré je súčasťou sústavy NATURA 2000, preto je dôležité dodržiavať všetky zásady a zákony spojené s pobytom v prírode.


Zimné ráno na Vršatci
Pokiaľ budete unavení z tejto vychádzky, môžete sa občerstviť v hotely za Vršatcom (v súčasnosti prebieha aj výstavba ďalšieho), prípadne v pohostinstve v obci. Tí, ktorí ešte nemajú dosť chôdze sa môžu po rôznych turistických chodníkoch vydať na poznávanie ďalších krás v okolí Vršatca. Cez Biely vrch a horáreň Chrástková sa dostanete po zelenej do Bolešova alebo Krivoklátu. Poza Biely vrch sa po červených značkách dostanete až na Moravu. Do Pruského vedie zelená značka zo sedla pod Chotučom a po modrej sa dostanete do Červeného Kameňa. Táto trasa cez Lednicu vedie až do Púchova. Mnoho z týchto ciest je v zime dostupných na bežkách a niektoré v ostatných mesiacoch aj na bicykli.


Výhľad z hradu na hotel, vzadu Biely vrch
Oblasť Vršatca je bohatá na prírodné krásy v každom ročnom období. Na jar môžete naraziť na viaceré druhy orchideí, v lete zas môžete mať šťastie a zbadať ohrozeného jasoňa červenookého či fuzáča alpského. Jeseň a zima poskytujú nádherné výhľady do širokého okolia. Každému, kto sa rozhodne navšíviť túto oblasť, želám veľa pekných zážitkov uprostred prírody Bielych Karpát.


Prilbovka červená


Ohrozený Jasoň červenooký


Jesenný pohľad na Vršatec



Mapa náučného chodníka ( preprirodu.sk). Na tejto stránke si môžete pozrieť aj všetky panely.
Článok je umiestnený aj na mojej stránke www.jc-photo.eu

Jakub Cíbik

Jakub Cíbik

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Fotograf a filmár z kraja pod Vršatcom, študent biológie na PRIF UK. Fotografie nájdete na www.jc-photo.eu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáPrírodaOrchidey Bielych KarpátNáučné chodníkyDianie v regióne

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu