Orchidey Bielych Karpát V. - Kruštík tmavočervený

Autor: Jakub Cíbik | 27.8.2011 o 22:00 | Karma článku: 3,60 | Prečítané:  645x

V Bielych Karpatoch majú spomedzi všetkých rodov vstavačovitých najvyššie zastúpenie Kruštíky (Epipactis). V severovýchodnej časti pohoria, teda v oblasti od rieky Vlára po Bielu vodu by sa malo vyskytovať 8 druhov, čo je takmer tretina zo všetkých zástupcov orchideí v regióne. Prvým druhom, ktorý bližšie opíšem je Kruštík tmavočervený.

Kruštík tmavočervený (Epipactis atrorubens) dostal pomenovanie podľa farby svojich kvetov. Tie majú prevažne purpurovo-červenú farbu i keď sa objavujú jedince sfarbené dozelena, dožlta a výnimočne i dobiela. Súkvetím je rovnako ako u ostatných kruštíkov klas, ktorý je mierne ochlpený.  Súkvetie je pomerne dlhé a husté. Kvety sú menšie, ale vďaka sfarbeniu patria medzi najozdobnejšie v rámci rodu. Listy majú vajcovitý tvar, plodom je tobolka. Rastlina dosahuje výšku v rozmedzí od 20 do 60cm. Obľubuje svetlé lesy, skaly a kroviny. V Bielych Karpatoch kvitne napríklad na lokalitách PP Brezovská dolina, PR Vršatské bralá a Vršatské hradné bralo a podľa údajov na stránkach správy CHKO aj na lokalitách PR Červenokamenské bralo, PR Lednické bralo, PP Babiná a PP Krivoklátska tiesňava. Ide teda o bežnejší druh, ktorý si však rovnako ako iné vstavačovité zaslúži druhovú ochranu. Jedná sa o náš najskôr kvitnúci Kruštík, kvitne od mája do júla.

1

2
Detaily kvetov Kruštíka tmavočerveného. PP Brezovská dolina, jún 2011.

1 2
Detaily časti súkvetí. PP Brezovská dolina, jún 2011.


Celé súkvetie rastliny. PP Brezovská dolina, 2011.

 

Galériu druhu nájdete na mojej stránke: www.jc-photo.eu/krustik_tmavocerveny.html


Zdroj informácií: Orchideje České republiky, www.bielekarpaty.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

DOMOV

Niektoré kauzy by sa už nemali zopakovať. Pravidlá sa menia

Prinášame prehľad najzásadnejších zmien.


Už ste čítali?