Orchidey Bielych Karpát V. - Kruštík tmavočervený

Autor: Jakub Cíbik | 27.8.2011 o 22:00 | Karma článku: 3,60 | Prečítané:  647x

V Bielych Karpatoch majú spomedzi všetkých rodov vstavačovitých najvyššie zastúpenie Kruštíky (Epipactis). V severovýchodnej časti pohoria, teda v oblasti od rieky Vlára po Bielu vodu by sa malo vyskytovať 8 druhov, čo je takmer tretina zo všetkých zástupcov orchideí v regióne. Prvým druhom, ktorý bližšie opíšem je Kruštík tmavočervený.

Kruštík tmavočervený (Epipactis atrorubens) dostal pomenovanie podľa farby svojich kvetov. Tie majú prevažne purpurovo-červenú farbu i keď sa objavujú jedince sfarbené dozelena, dožlta a výnimočne i dobiela. Súkvetím je rovnako ako u ostatných kruštíkov klas, ktorý je mierne ochlpený.  Súkvetie je pomerne dlhé a husté. Kvety sú menšie, ale vďaka sfarbeniu patria medzi najozdobnejšie v rámci rodu. Listy majú vajcovitý tvar, plodom je tobolka. Rastlina dosahuje výšku v rozmedzí od 20 do 60cm. Obľubuje svetlé lesy, skaly a kroviny. V Bielych Karpatoch kvitne napríklad na lokalitách PP Brezovská dolina, PR Vršatské bralá a Vršatské hradné bralo a podľa údajov na stránkach správy CHKO aj na lokalitách PR Červenokamenské bralo, PR Lednické bralo, PP Babiná a PP Krivoklátska tiesňava. Ide teda o bežnejší druh, ktorý si však rovnako ako iné vstavačovité zaslúži druhovú ochranu. Jedná sa o náš najskôr kvitnúci Kruštík, kvitne od mája do júla.

1

2
Detaily kvetov Kruštíka tmavočerveného. PP Brezovská dolina, jún 2011.

1 2
Detaily časti súkvetí. PP Brezovská dolina, jún 2011.


Celé súkvetie rastliny. PP Brezovská dolina, 2011.

 

Galériu druhu nájdete na mojej stránke: www.jc-photo.eu/krustik_tmavocerveny.html


Zdroj informácií: Orchideje České republiky, www.bielekarpaty.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin uniká disciplinárnym trestom

Sudcovi hrozí pokuta, preradenie na súd nižšieho stupňa, ale aj strata talára. Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?