Orchidey Bielych Karpát II. - Vstavač vojenský

Autor: Jakub Cíbik | 1.5.2011 o 10:49 | (upravené 1.5.2011 o 11:00) Karma článku: 5,79 | Prečítané:  741x

Ďalším bielokarpatským druhom, ktorý som sa rozhodol predstaviť vám v rámci seriálu Orchidey Bielych Karpát. je Vstavač vojenský, ktorý je rovnako ako ostatné naše vstavačovité rastliny chránený zákonom aj medzinárodným dohovorom CITIES.

Vstavač vojenský (Orchis militaris) je trváca bylina, vysoká 20-50 cm. Podobne ako iné vstavače má kužeľovité alebo valcovité súkvetie kvetov, ktoré sú sfarbené zväčša do ružova s fialovými škvrnami, môže však vytvárať aj variabilné sfarbenie. Názov dostal podľa vrchných okvetných lístkov, ktoré majú prilbovitý tvar. Listy sú predĺžené vajcovité, plodom je podobne ako u iných druhov tobolka. Kvitne od polovice až konca apríla do júna. Obľubuje vápenité pôdy, vyskytuje sa najmä na kosených kvetnatých lúkach, ale aj v krovinách a svetlých lesoch. Významné lokality výskytu v severovýchodnej časti Bielych Karpát sú napríklad Nebrová, Brezovská dolina a Krivoklátske lúky, no vyskytuje sa aj v okolí Lednického brala a Lednických skaliek, Krivoklátskej tiesňavy či Babinej.

I II III
Exempláre v rôznom štádiu kvitnutia. Brezovská dolina, apríl 2011 (I, II); Krivoklátske lúky, máj 2010 (III)

I II III
Kvety Vstavača vojenského. Červený Kameň, máj 2010 (I); Brezovská dolina, apríl 2011 (II); Krivoklátske lúky, máj 2010 (III)

Vstavač vojenský
Súkvetie rozkvitajúceho Vstavača. Brezovská dolina, apríl 2011

Vstavač vojenský

Pohľad na celú rastlinu na lúke. Brezovská dolina, apríl 2011

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stratová poisťovňa rozdala desaťtisíce na odmenách

Bývalé vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne si napriek odhadovanej strate desiatok miliónov eur rozdelilo odmeny vo výške 41-tisíc.

KOMENTÁRE

Symboly teta Anka, masér Kostka a celá VšZP

Ani polícia, ani Drucker sa s riešením situácie v štátnej poisťovni nepretrhnú.


Už ste čítali?